STM32 USB Bootloader

Moduł bootloadera dla mikrokontrolerów ST z rodziny STM32 został zaprojektowany w celu umożliwienia uaktualniania oprogramowania przez końcowego użytkownika urządzenia. Obecnie większość dostępnych urządzeń opartych na mikroprocesorze posiada możliwość uaktualnienia oprogramowania, na przykład w celu usunięcia wykrytych błędów, w przypadku dodania nowych funkcji czy chociażby zmiany interfesju graficznego.

Nasz bootloader stanowi oddzielną część firmware i gwarantuje bezpieczeństwo procesu uaktualniania. Bootloader wykorzystuje port USB mikrokontrolera i akceptuje pakiety zakodowanych danych. Każdy pakiet danych zabezpieczony jest sumą kontrolną, a uszkodzone pakiety są ignorowane.

Przy każdym starcie urządzenia bootoloader oblicza sumę kontrolną aplikacji i uruchamia aplikację tylko gdy obliczona suma kontrolna jest poprawna. Jeśli suma kontrolna nie jest poprawna bootloader przechodzi do funckcji uaktualniana i oczekuje na dane aplikacji. Gwarantuje to możliwość uaktualnienia oprogramowania, nawet gdy poprzedni proces nie zakończył się poprawnie.

Urządzenie w trybie uaktualnienia firmware wykrywane jest przez komputer PC jako dodatkowy port szeregowy (klasa CDC). Bootloader STM32 USB współpracuje z aplikacją Lemke Link, która akceptuje pliki .lef. Pliki .lef to nasz własny format zakodowanych plików firmware. Pliki te generowane są za pomocą aplikacji Lemke Encrypt.

Jako że plik aplikacji jest zakodowany i nie posiada bootloadera, może być swobodnie dystrybuowany.

Więcej szczgółów mogą Państwo otrzymać kontaktując się z nami bezpośrednio za pomocą formularza kontaktowego. Oferujemy także możliwość zmodyfikowania bootloadera zgodnie z Państwa wymaganiami.

Linki

Jesteś tutaj: Start Projekty Applikacje Embedded STM32 USB Bootloader