TachoTerminal GPRS

p tt1Czytnik TachoTerminal GPRS został zaprojektowany na zlecenie firmy Tacholab. Elektronika urządzenia została zaprojektowana przy współpracy z firmą Lincor. Oprogramowanie czytnika zostało w całości zaprojektowane          i wykonane przez Lemke Eng.

Głównym zadaniem urządzenia jest odczyt karty kierowcy. Dane odczytanej karty zapisywane są do pliku na karcie SD i następnie wysyłane na serwer za pomocą modemu GSM i serwisu GPRS. Jeśli bezposrednio po odczytaniu karty wysłanie pliku nie jest możliwe to czytnik próbuje wysłać pliki zapisane na karcie SD, gdy tylko jest to możliwe.

Projekt oparty na nowoczesnym mikrokontrolerze Atmel AT91SAM7. Architektura ARM7 mikroknotrolera zapewnia wymaganą wydajność przy przetwarzaniu i wysyłaniu danych na serwer. Układ zasilania zostal tak zaprojektowany, aby możliwe było zasilanie urządzenia z 3 niezależnych źródeł. Czytnik może być zasilany zarówno z zewnętrznego zasilacza, portu USB jak i wewnętrznej baterii Li-Ion. Urządzenie posiada wbudowaną ładowarkę baterii Li-Ion, a proces ładowania baterii następuje automatyczne przy podłączeniu zewnętrznego zasilania lub zasialania z portu USB.

W czytniku TachoTerminal GPRS wykorzystaliśmy własny system operacyjny, pracujący jako tzw. task manager. W celu zoptymalizowania procesu wysyłki plików na serwer zaprojektowaliśmy własny system plików dla karty SD. Wykonaliśmy także oprogramowaliśmy dla modemu GSM / GPRS, pliki wysyłane są na serwer za pomocą protokołu FTP. Możliwa jest takżę konfiguracja czytnika, w tym celu czytnik należy podłączyc do komputera PC za pomocą portu USB. Dane konfiguracyje zapisane są w pamięci nieulotnej.

 Czytnik umożliwia także uaktualnianie oprogramowania. W tym celu zaprojektowaliśmy własną wersję bootloadera, który akceptuje zakodowane pliki oprogramowania. Uaktualninie możliwe jest za pomocą aplikacji Lemke Link. Więcej informacji na temat bootloadera można znaleźć w sekcji AT91SAM7 UART Bootloader.

Podsumowanie (co wykonaliśmy):

  • hardware (we współpracy z firmą Lincor)
  • własny task manager
  • odczyt karty kierowcy
  • obsługa karty SD
  • własny system plików
  • oprogramowanie modemu GSM/GPRS
  • konfiguracja czytnika zapisana w pamięci nieulotnej
  • bootloader

Najnowszy firmware i zasoby dotyczące tego projektu dostępne są w dziale do pobrania.

Więcej informacji na temat czytnika można znaleźć na stronie domowej urządzenia TachoTerminal GPRS.

Linki

Jesteś tutaj: Start Projekty Urządzenia TachoTerminal GPRS