TachoTerminal Pro

p tt3Czytnik TachoTerminal Pro został zaprojektowany na zlecenie firmy Tacholab. Elektronika urządzenia jak i oprogramowanie zostało w całości zaprojektowane i wykonane przez Lemke Eng.

TachoTerminal Pro jest unikatowym urządzeniem umożliwiającym odczyt karty kierowcy, karty warsztatowej, karty przedsiębiorstwa i karty kontrolnej. Umożliwia także pobieranie danych z tachografów cyfrowych. Odczytane dane zapisywane są na karcie SD. Pobranie zapisanych wcześniej danych możliwe jest po podłączeniu czytnika do komputera PC. Urządzenie wykrywane jest przez system operacyjny jako dodatkowy dysk wymienny. Jako, że na karcie zaimplementowany został system plików FAT32, możliwe jest też wyciągnięcie karty SD z urządzenia i odczyt danych za pomocą czytnika kart SD.

Projekt oparty jest na nowoczesnym mikrokontrolerze STM32. Architektura Cortex-M3 mikroknotrolera zapewnia wymaganą wydajność przy pobieraniu i przetwarzaniu danych. Umożliwia ponadto obsługe portu USB i wydajny odczt danych z karty SD.free-rtos

W celu uzyskania maksymalej funcjonalności wykorzystaliśmy system czasu rzeczywistego freeRTOS, który umożliwia wykonanie wszystkich funckji przy bardzo małym zapotrzebowaniu na zasoby systemowe. 

Układ zasilania zostal tak zaprojektowany, aby możliwe było zasilanie urządzenia z 2 niezależnych źródeł. Czytnik może być zasilany bezpośrednio z tachografu cyfrowegoj jak i portu USB.

Urządzenie posiada zegar czasu rzeczywistego, w celu uaktualnienia czasu odczytu karty. Zaimplementowaliśmy także obsługę plików licencji i możliwe jest zablokowanie zarówno odczytu kart jak i odczytu danych z tachografu cyfrowego. Urządzenie posiada 3 tryby odczytu danych z tachografu, a konfiguracja znajduje się w pliku zapisanym na karcie SD. Plik konfiguracyjny generowany jest za pomocą aplikacji Lemke Link.

Zaimplementowaliśmy także funkcje Debug, która generuje specjalne zakodowany pliki w trakcie odczytu kart i tachografu cyfrowego. Taki plik może okazać się bardzo pomocny w rozwiązaniu problemu z odczytem niektórych urządzeń. Plik zapisywany jest na karcie SD.

 Czytnik umożliwia także uaktualnianie oprogramowania. W tym celu zaprojektowaliśmy własną wersję bootloadera, który akceptuje zakodowane pliki oprogramowania. Uaktualnianie możliwe jest za pomocą aplikacji Lemke Link. Więcej informacji na temat bootloadera można znaleźć w sekcji STM32 USB Bootloader.

Podsumowanie (co wykonaliśmy):

 • hardware (w całości + PCB)
 • wykorzystaliśmy system czasu rzeczywistego freeRTOS
 • odczyt kart kierowcy / warsztatowej / kontrolnej / przedsiębiorstwa
 • odczyt tachografu cyfrowego
 • obsługa karty SD
 • klasa USB MSD (Mass Storage Drive)
 • system plików FAT32 (bazując na bibliotece FatFs)
 • konfiguracja czytnika zapisana w pliku na karcie SD
 • licencjonowanie odczytu kart i tachografu cyfrowego
 • pliki Debug
 • zegar czasu rzeczywistego
 • bootloader

Najnowszy firmware i zasoby dotyczące tego projektu dostępne są w dziale do pobrania.

Więcej informacji na temat czytnika można znaleźć na stronie domowej urządzenia TachoTerminal Pro.

Linki

Jesteś tutaj: Start Projekty Urządzenia TachoTerminal Pro